Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Hayızlı kadın ne zaman oruç tutmalıdır?

Soru

Benin âdetimin süresi, yedi ile sekiz gün arasında değişmekte, kimi zaman ise yedinci günde ne kan, ne de âdetten temizlendiğimi görmekteyim. Buna göre namaz, oruç ve cimâ konusundaki hüküm nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kadınların, âdetten temizlenme belirtisi olarak bildikleri beyaz akıntıyı görmedikçe acele etmemelisin. Zirâ âdet kanının kesilmesi, âdetten temizlendiğiniz anlamına gelmez. Âdetten kesilme, ancak âdetten temizlenme belirtisini görmekle ve âdet süresinin sona ermesiyle belli olur.

Kaynak: Abdulaziz b. Baz'ın Fetvâları