Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Kadın, abdest aldığında başını mesh etmesi

Soru

Kadınlar, abdest aldıklarında başlarını nasıl mesh ederler?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kadınlar ve saçı uzun olan erkekler, başlarını üstten aşağıya doğru mesh ederler. Zira Rabi bint Muavvaz Radiyallahu anha’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem, onun yanında abdest aldı. Abdestte başının tümünü üsten saçın sonuna doğru her yönden mesh etti ve saçın şeklini bozmadı. (Elbani Ebu Davud’ta Hasen demiştir.”

El İraki şöyle dedi: Bunun anlamı: Başı üsten aşağıya doğru mesh ederdi. Bunu başın tüm yönlerine uzunluğuna göre uygulardı.

Mesh etmekle ilgili farklı ve meşhur bir rivayet mevcuttur: İki eliyle başın ilk bölümünden başlayarak kafaya doğru mesh eder daha sonra ellerini tekrar başladığı yere getirir.

Fakat bu yöntem saçın dağılmasına neden olur. Kadın için uygun olan yöntem birinci yöntemdir. Yani meshe başın üstünden başlar aşağıya doğru gider ve ellerini geri getirmez. Daha detaylı bilgi için  (45867) nolu sorunun cevabına bakınız.