Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Kız kardeşleriyle konuşmayacağına dair adakta bulunan kişinin durumu

Soru

Benimle kız kardeşlerimin arasında bir tartışma çıktı, çok kızgındım bunun üzerine şöyle dedim: “onlarla konuşursam bir ay oruç tutacağım” ancak bir süre geçtikten sonra aramızdaki husumet bitti ve onlarla konuşmaya başladım nitekim onlardan uzak durmam imkânsızdır çünkü onlar kardeşlerimdir. Bunun üzerine belirlemediğim bir ayı oruç tutmam vacip mi? Tutmam gereken ayı farklı günlerde tutabilir miyim yoksa hepsini  ardarda mı tutmam gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Verilen oruç tutma adağı, şayet kızgınlıktan dolayı verilmiş ve kendisini onlarla konuşmaktan engellemek ise bu tür adak, yemin hükmüne girer. Böylece yemin keffareti vermeniz gerekir. Bir ay oruç tutmanıza gerek yok.   kızgınlıktan dolayı verilen adaklar, yemin hükmünü alır.

Size vacip olan yemin kefaretidir. Yemin keffareti ise; on fakiri yedirmek veya giydirmek veya bir köle azat etmektir. On fakire öğlen yemeği veya akşam yemeği verilirse yeterli olur veya her birine yarım sa’ ölçeğinde yemek verilirse yeterlidir. Veya her birine bir elbise verilirse de keffareti yetire getirmiş olursunuz.

Buna benzer olarak şöyle diyen olabilir; “falan kişiyle konuşsam hacca gideceğim” , veya “falanla konuşsam şöyle olsun”. Bu tür şeylerin hepsine yemin keffareti uygulanır. Çünkü bunlar kızgınlıktan meydana gelmiş bir yemindir, bir şeyden men etmek amaçlanır.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Abdulaziz bin Baz Rahimehullah Fetava nur ala derb 4/1978