Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Terâvih namazında ikinci rekattan sonra oturmayı unutup üçüncü rekata kalktıktan sonra oturan imam

Soru

Bir imam, Terâvih namazında ikinci rekattan sonra oturmayı unutur da ayağa kalkar ve henüz Fatiha okumaya başlamadan birkaç saniye önce tekrar oturursa, imamın ve imama uyanların ne yapmaları gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Namazdaki bu fazla amelden dolayı hepsinin sehiv (yanılma) secdesi yapması gerekir. Bu fazlalık ise, üçüncü rekata kalkmaktır.

Kaynak: Abdulkerim el-Hudayr