Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

Tavafta Bir Kimse Şüpheye Düşerse Bunun Üzerine Sehiv Secdesi Yapabilir Mi?

Soru

Kabe’yi tavaf etmenin namaz (gibi) olması göz önüne alınarak bir kimse tavafta şüpheye düştüğünde buna binaen sehiv secdesi yapmalı mıdır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

“Sehiv secdesi yapmaz. Çünkü tavafta secdeyle ibadet edilmez. O zaman tavafın aslında secdeler bulunmuyorsa onda şüpheye düşüldüğünde secde etmek nasıl olabilir ki? Secdelerle nasıl (hatalar) tamamlanabilir? Ki aslen tavafta secde bulunmamaktadır?” (Mecmûu Fetevâ İbn Useymin, 22/347)

Allah en iyisini bilir.