Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Ramazan ayı gündüzünde yumurtalıkların incelenmesi için röntgen çekilmesi

Soru

Ben 15 yaşındayım ve son üç ayda adetim düzenli değil. Şimdi Ramazan'a iki gün kalmış fakat yaklaşık altı haftadan beri adet görüyorum ve kan hiç durmadı. Doktor, bunun sebebi hormon bozukluğu olup akan kan istihaza kanı olduğunu söylüyor ancak ben bunun adet kanı olarak görüyorum. Bunun üzerine yumurtalıklarımın durumunu kontrol etmek için ses dalgaları ışınları yapılacak bir test için bir randevu ayarladı. Randevu saati oruç vaktinde olup ışınlardan önce su içmek gerekir, bu denenle orucumu bozmak zorundayım.

Orucumu bozup randevuya gideyim yoksa randevuyu Ramazan sonrasına ertelemeli miyim? Ertelemezsem günaha girer miyim? Zira burada randevu almak çok zor, bu testi yaptırabilmem için bir ay daha beklemek zorunda kalacağım.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi: Hastanın Ramazan ayında orucunu bozması ve yediği günleri Ramazandan sonra kaza etmesi caizdir. Zira yüce Allah şöyle buyurdu: “Her kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günlerin sayısınca başka günlerde tutar. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez.” Bakara/185

İstihaze ve sürekli kanın akması, kadınları bedensel ve ruhsal olarak olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle tedavi gerektirecek söz konusu testin yapılmasında bir sakınca yoktur. Bu testin akşama ertelenmesi daha iyi olmasıyla birlikte orucunuzu bozmasına sebep olsa dahi testi yaptırabilirsiniz. Hasta orucu bozan hususları işlemediği müddetçe ışınlı testler orucu bozmaz. Orucu bozan ve bozmayan hususlar detaylı bir şekilde ( 2299) nolu sorunun cevabında açıklanmıştır.  Bununla birlikte şayet sahur vaktinde su veya ilacı alması sorunu çözüyorsa bu şekilde yapılması daha iyidir. Aksi takdirde orucunuzu bozmanız caizdir.

İkincisi: Alimlerin çoğuna göre adetin maksimum süresi on beş gündür. Bu süreden sonra akan kan, adet kanı olamaz.

Bunun üzerine doktorun söylediği doğrudur. Akan kan adet kanı değil istihaze kanıdır. İstihaze hükümleriyle ilgili detaylı bilgi için (68818) nolu sorunun cevabına bakınız.