Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Keffareti Çıkarma Yöntemi

Soru

Ramazan orucunu bozan kişi için oruç fidyesi, gününde mi çıkarılır? Yoksa Ramazan orucu bittikten sonra bir kerede mi çıkarılır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Her kim Ramazan ayında yaşlılık gibi kalıcı bir mazeret için orucunu bozarsa her gün için bir yoksulu yerdirmesi gerekir. Yedirme şekli hususunda ister gün gün yedirir ister Ramazan ayı bittikten sonra tutulmayan gün sayısı kadarıyla yoksulları yedirir.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah, El Şerhul mumti 6/335 de şöyle dedi:

Yemek yedirme işlemini ister gününde yapar, isterse son gününe kadar erteleyebilir. Zira Enes Radiyallahu anhu bu şekilde yapmıştır.