Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Boşanmış Kadının İddeti

Soru

Boşanmış bin kadının iddet süresi ne kadardır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Boşanmış kadın, şayet cinsel ilişkiden önce boşanmış ise iddeti yani bekleme süresi yoktur. Boşandığı anda kocasından ayrı kalır ve isterse başka bir erkekle evlenebilir. Fakat boşanmadan önce kocasıyla birlikte kalmış ve cinsel ilişki gerçekleşmişse bu durumda iddeti mevcut olup aşağıdaki şekillerde olur:

Birincisi: Şayet hamile ise iddeti çocuğu doğuruncaya kadar devam eder. Örnek sabah boşanır ve öğleden önce çocuğu doğurursa bu durumda çocuk doğmasıyla iddeti sona ermiş olur. Veya Muharrem ayında boşanır fakat çocuğu zilhicce ayında doğurur böylece iddeti on iki ay süreyle devam eder. Bu durumda önemli olan herhangi bir şekilde çocuğun doğmasıdır. Yüce Allah şöyle buyurdu: “Hamile olanların bekleme süresi ise, doğum yapmalarıyla sona erer.” (Talak/4)

İkincisi: Şayet hamile değil fakat adet gören bir kadın ise boşanmadan sonra üç defa adet görmesinden sonra iddeti sona erer. İki adet arasından geçen süre dikkat edilmez. İster kısa olsun ister uzun, önemli olan üç defa adet görüp temizlenmesidir. Bunun üzerine şayet bir kadın iki sene boyunca çocuğu emzirdiği için adeti gelmezse adet görünceye kadar iddet süresini bekler. Böylece emzirme durumu için iki sene veya daha fazla bekleme olabilir. Yüce Allah şöyle buyurdu: “Boşanmış kadınlar kendi kendilerine üç ay hâli (hayız veya temizlik müddeti) beklerler.” (Bakara /228)

Üçüncüsü: Yaşı küçük veya yaşlı olduğu için adet görmüyorsa bunun bekleme süresi üç aydır. Yüce Allah şöyle buyurdu: “Kadınlarınızdan âdetten kesilmiş olanlarla, henüz âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır.” (Talak/4)

Dördüncüsü: Şayet rahmi alınması gibi nedenlere bağlı olmayan başka bir sebepten dolayı adet görmüyorsa üçüncü maddedeki gibi üç ay iddet bekler.

Beşincisi: Şayet adetin neden kesildiğini biliyorsa o sebep ortadan kalkıncaya kadar bekler ve üç adet bekler.

Altıncısı: Şayet bilmediği bir nedenden dolayı adeti kesilirse bu konuda alimler şöyle der: Bir sene iddet bekler dokuz ay hamilelik için üç ay da iddet için bekler.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Şeyh Muhammed b. Useymin, "Müslüman Aileyi ilgilendiren sorular" s. 61-63