Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

İmtihan sebebiyle Ramazan'da oruç tutmamanın hükmü

Soru

Lise son sınıf imtihanları Ramazan ayında olursa, bir öğrencinin, imtihanda daha iyi konsantre olabilmesi için Ramazan'da oruç tutmaması câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Dînen mükellef yaşta olan birisinin imtihan sebebiyle Ramazan'da oruç tutmaması câiz değildir. Çünkü imtihan, dînen oruç tutmamayı mübah kılan mazeretlerden değildir. Aksine bu öğrencinin oruç tutması ve eğer gündüz ders çalışmak kendisine zor geliyorsa, derslerine gece yapması gerekir.

İmtihan sahiplerinin, öğrencilere karşı iyi davranmaları ve iki faydalı şeyi birarada tutmayı yani oruç tutmayı ve hazırlık için imtihana adapte olmayı bir arada yürütmeye çalışmaları gerekir.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'den sahih olarak rivâyet olunduğuna göre o şöyle buyurmuştur:

اللَّهُمَّ مَنْ وَلِيَ مِنْ أَمْرِ أُمَّتِي شَيْئًا فَشَقَّ عَلَيْهِمْ فَاشْقُقْ عَلَيْهِ وَمَنْ وَلِيَ مِنْ أَمْرِ أُمَّتِي شَيْئًا فَرَفَقَ بِهِمْ فَارْفُقْ بِهِ. [ رواه مسلم ]

"Allahım! Kim ümmetimin işinden bir şey üstlenir, sonra da onlara nazik ve iyi davranırsa, sen de ona iyi davran.Kim de ümmetimin işinden bir şey üstlenir, sonra da onlara sıkıntı verirse, sen de ona sıkıntı ver." (Müslim)

İmtihandan sorumlu olanlara tavsiyem, erkek ve kız öğrencilere nazik ve iyi davranmaları ve imtihanı Ramazan ayında yapmamaları, aksine Ramazan'dan önce veya sonra yapmalarıdır.

Allah Teâlâ'dan herkesi muvaffak kılmasını dileriz.

Kaynak: Abdulaziz b. Baz'ın Fetvâları; c: 4, s: 223