Perşembe 21 Zilhicce 1445 - 27 Haziran 2024
Türkçe

Rivayeti Sahih Olan Uyku Zikirleri

Soru

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’den rivayeti sahih olan tüm uyku zikirleri nelerdir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Uyku zikirleriyle ilgili sahih rivayetle gelen hadisler pek çoktur. Hatta İmam Nevevî bu konuda şöyle demiştir: “Bu konuda hadisler ve eserler çok olmakla birlikte zikrettiğimiz hadisler amel edenler için yeterlidir. Bıkkınlık olmasın diye fazlasını kitaptan çıkardım ancak faziletli olan, bu konuda tüm zikirleri yerine getirmektir. Şayet mümkün değilse kişi, gücü yettiğince zikirleri yapar.” (El-Ezkâr s. 95)

Burada bu konuda sahih hadisleri toplayacağız:

  1. İhlas, Felak ve Nas surelerini okuyup avuçta üflemek.

Aişe r.a'dan şöyle nakledilmiştir: "Nebî Sallallahu Aleyhi ve Sellem her gece yatağına girdiği zaman iki avucunu birleştirip açar, sonra onlara üflerdi.

 Avuçlarına “.......Kul huvallâhu ahad (İhlas suresini), ........Kul e’ûzu bi Rabbi'l-felak (Felak suresini) ve ...........Kul e’ûzu bi Rabbi'n-nas (Nas suresini)” okurdu. Sonra yapabildiği kadar ellerini vücudunda gezdirirdi. Önce başına, yüzüne ve ön tarafına sürerdi. Bunu üç kez tekrar ederdi.” Tükürük olmadan üfürmekle yapılır. (Buhari 5017)

  1. Ayete’l-Kursi okumak.

Ebu Hureyre r.a. şöyle anlatır: Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, Ramazan’da verilen zekâtları korumam için bana vekalet vermişti. Bu arada (bir gece) birisi geldi ve hurmadan avuçlayıp aldı. Hemen onu yakaladım ve "Vallahi seni Resulullah'a götüreceğim" dedim…

…Bana: "Beni bırak da sana, Allah'ın sana birtakım yararlar sağlayacağı bazı kelimeler öğreteyim." dedi.

"Neymiş onlar?" dedim. Bana: "Yatağına girdiğin zaman Ayete'l-Kursi'yi oku. Allah tarafından sana bir koruyucu gönderilir. Sabaha kadar sana hiçbir şeytan yaklaşamaz." dedi. Ben de onu serbest bıraktım…

Bunun üzerine Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, "O, çok yalancı bir kimse olduğu halde (bu konuda) doğru söylemiş. Üç gündür kiminle karşılaştığını biliyor musun ey Ebu Hureyre?" diye sordu. Ebu Hureyre, "Hayır." diye cevap verince Resul-i Ekrem Sallallahu Aleyhi Vesellem: "O, şeytandı." buyurdu. (Buhari 2311)

  1. Bakara suresinin son iki ayetini okumak.

Ebu Mes'ûd r.a, Nebî Sallallahu Aleyhi Vesellem'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir: "Her kim bir gecede Bakara suresinin sonundaki iki ayeti okursa, bu iki ayet ona yeter." (Buhari 5009, Muslim 808)

Alimler “ona yeter” anlamı hakkında farklı görüş bildirmiştir. Bazıları: O gecenin belalarından korur, demiştir. Bazıları da: Gece namazına kalkmasına bedel olarak yeterlidir, demiştir. Her iki anlama gelmesi de caizdir. Allah daha iyi bilir.

  1. Kâfirûn suresini okumak.

Nevfel el-Eşcaî r.a’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem kendisine şöyle demiştir: “Kul Yâ Eyyuhe’l-kâfirûn” oku, sonra onun bitimi üzerine yat çünkü bu sure şirkten beraattir.” Ebu Davud 5055, İbn Hacer/Netâicu’l-Efkâr 3-61’de hasen demiştir.

  1. İsrâ suresini okumak.

Aişe r.a’dan rivayetle Rasulullah s.a.v Beni İsrail ve Zumer surelerini okumadan yatmazdı. (Tirmizî 3402, Hasen olduğunu söylemiştir, İbn Hacer/Netâicu’l-Efkâr 3-65’de hasen demiştir.

  1. Zumer suresini okumak.

Bir önceki delil aynen geçerlidir.

  1. Huzeyfe b. Yemân r.a’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem uyumak istediğinde " باسْمِكَ اللَّهُمَّ أَحْيَا = Allah'ım, senin ismini anarak ölür ve dirilirim." Uykusundan uyanınca “Öldükten sonra bizi tekrar dirilten Allah Teâlâ'ya hamd ve şükürler olsun. Dönüş ancak O’nadır.” (Buhari 6324)
  2. Berâ b. Âzib r.a’dan rivayetle Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: "Yatağına girmek istediğinde namaza abdest alır gibi abdestini al, sonra sağ tarafın üzerine uzan ve şöyle de: “Allah'ım! Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Sırtımı sana dayadım. Ümit bağladığım sen, korktuğum yine sensin. Senden kaçıp sığınılacak ve senin elinden kurtulunacak bir yer varsa yine sensin. İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin nebîne iman ettim.”"

Şayet o gece ölürsen fıtrat-iman üzerine ölürsün. Bu sözler o gece söylediğin son sözlerin olsun.

Sahabe şöyle devam eder: "Ben bu cümleleri tekrarlardım ve sonunda “…gönderdiğin peygamberine inandım.” derdim. Rasulullah: “Hayır.” diyerek “…gönderdiğin nebîne inandım.” olarak düzeltti." (Buhari 6311, Muslim 2710)

  1. Ebu Hureyre r.a.'dan nakledildiğine göre Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

 "Yatağınıza girdiğiniz zaman gömleğinizin iç tarafıyla yatağınızı bir silin. Çünkü siz sabah kalktıktan sonra yatağınıza nelerin girip çıktığını bilmezsiniz. Sonra şöyle deyin: “Ey Rabbim! İsminle yatağıma yattım, yine senin rızanla kalkacağım, eğer gece canımı alırsan bana merhamet et. Eğer yaşamamı devam ettirirsen beni salih kullarını koruduğun şeyle koru." (Buhari 6320- Muslim 2714)

  1. Ali b. Ebi Tâlib r.a’dan rivayete göre "Fâtıma Nebî Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in yanına gidip, ondan bir hizmetçi istedi. Allah Rasulü şöyle buyurdu:

 "Ben sana hizmetçiden daha hayırlı olanı bildireyim mi? Uyuyacağın vakit otuz üç defa “Subhanallah” dersin, otuz üç defa “Elhamdulillah” dersin, otuz dört defa da “Allahuekber” dersin." Artık ben ondan sonra bunları söylemeyi terk etmedim. Ona: “Sıffîn gecesi dahi mi?” diye sorulunca o: “Sıffîn gecesi dahi unutmadım.” diye cevap verdi." (Buhari 5362- Muslim 2727)

  1. Hafsa r.a’dan rivayetle Rasulullah s.a.v. uyumak istediğinde sağ elini sağ yanağının altına koyar ve üç defa şöyle dua ederdi: “Ey Allah’ım! Kullarını hesaba çekmek üzere tekrar dirilttiğin gün beni azabından koru!”  (Ebu Davud 5045; İbn Hacer Fethu’l-Bârî’de sahih olduğunu söyledi, 11-119)
  2. Enes r.a şöyle dedi:

Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem yatağına girdiği zaman şöyle dua ederdi:

“Bizi yedirip içiren, bize yeten ve bizi sığındıran Allah’a hamdolsun! Nice kimseler vardır ki, onların ne işlerini üzerine alıp kendilerine yeteni vardır, ne de barındıranları vardır.” (Muslim 2715)

  1. Abdullah Bin Ömer r.a bir adama: “Yatağına yattığın zaman şöyle dua et.” dedi: ‘Ey Allah’ım! Nefsimi sen yarattın ve onu sen öldüreceksin. Nefsimin hayatı ve ölümü senin içindir. Eğer nefsimi sağ bırakırsan, onu koru. Eğer onu öldürürsen, onu affet. Ey Allah’ım! Kuşkusuz ki ben senden afiyet istiyorum!’

Adam, Abdullah Bin Ömer r.a’ya:

–Sen bu duayı Ömer r.a’dan mı (yani babandan mı) işittin, diye sordu.

Abdullah Bin Ömer r.a:

–Ben bu duayı Ömer r.a’dan daha hayırlı olan Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’den işittim, dedi.” (Muslim 2712)

  1. Ebu Hureyre r.a şöyle dedi:

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem yatağına girdiği zaman şöyle dua ederdi:

Ey göklerin, yerin ve her şeyin Rabbi olan Allah’ım! Taneyi ve çekirdeği yaran, Tevrat’ı, İncili ve Kur’an’ı indiren Allah’ım! Her şerlinin şerrinden sana sığınırım. Onun alnından tutan sensin. Evvel sensin, senden önce hiçbir varlık yoktur. Zahir sensin, senin üstünde hiçbir varlık yoktur. Bâtın sensin, senden ilerde hiçbir varlık yoktur. Benim borçlarımı öde ve beni fakirlikten kurtar.” (Muslim 2713)

  1. Ali r.a'dan (rivayet edildiğine göre):

 Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem yatağına girdiğinde şöyle dua edermiş:

 "Ey Allah’ım, alnından tuttuğun şeylerin şerrinden kerem sahibi olan zâtına ve tam olan kelimelerine sığınırım. Allah'ım, borcu ve günahı sen giderirsin. Allah'ım, (senin) askerin yenilmez, vaadinin aksi yapılmaz ve zenginlik sahibine, senden gelecek azaba karşı zenginliği fayda vermez. Seni her türlü eksiklikten tenzih (ve takdis) ederim. Sana hamd (-ü senâlar) ederim." (Ebu Davud 5052, Nevevî-el Ezkâr s.111, İbn Hacer-Netâicu’l-Efkâr 2-384’de sahih demişlerdir.)

  1. Ebu'l-Ezheri'l-Enmarî'den (rivayet edildiğine göre):

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem geceleyin yatağına girdiği zaman şöyle dua edermiş: "Allah'ım! Adınla yanımı (yatağa) bıraktım. Ey Allah'ım! Günah(lar)ımı affet, şeytanımı (benden) uzaklaştır. Rehinelerimi çöz, beni (mukarreb meleklerin toplandığı) yüksek meclise koy!"

 (Ebu Davud 5054, Nevevî-el Ezkâr s.125, İbn Hacer-Netâicu’l-Efkâr 3-60’da Hasen demişlerdir.)