Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Kirpikleri siyaha boyamanın hükmü

Soru

Kadın, eşine süslenme niyetiyle kirpikleri siyaha boyayabilir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Zararı olmaması ve yabancı erkeklere gözükmemesi şartıyla kirpikleri; sürme, maskara veya farklı boyalarla boyamakta sakınca yoktur. Ayrıca siyaha boyamada sakınca yoktur. Çünkü asıl olan mübahlıktır. Uygulama saçları boyamasına benzemesinden ziyade gözlere sürme uygulamasına benzer. Bununla birlikte şayet boya kirpiklere suyun ulaşmasını engelliyorsa abdestten önce giderilmesi gerekir. Daha detaylı bilgi için (113725 ) nolu sorunun cevabına bakınız.

Ayrıca boyaların zararlı maddeler içermemesinden emin olmak gerekir. Çünkü bazı boyalar kirpik dökülmesine veya göz kapakları iltihaplarına neden olmaktadır. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu: “Kendine ve başkasına zarar verme!” (Ahmed 2865, İbn Mace 2341, Elbani sahih demiştir. )