Çarşamba 15 Şevval 1445 - 24 Nisan 2024
Türkçe

Kur’an-ı Kerim’in bulunduğu odada eşiyle cinsel ilişkiye girmesi

Soru

Kur’an-ı Kerim’in bulunduğu odada bir kimsenin eşiyle cinsel ilişkiye girmesinin hükmü nedir? Bu davranış Kur’an’a saygısızlık sayılır mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Alimler arasında Kur’an’a saygılı davranmanın vacip olduğu hususunda ihtilaf yoktur.

Nevevi Rahimehullah şöyle dedi: “Alimler, Kur’an-ı Kerim’e saygılı olmak ve korumak hususunda icma etmişlerdir. (el Mecmu 2/85)

İkincisi:

Alimler Kur’an’a saygısızlık sayılacak durumları şöyle özetlemişlerdir:

Yere veya necis olan yerlere atmak, Ona basmak, tükürmek ve hakaret ve saygısızlık sayılacak tüm davranışlar. Kişinin eşiyle Kur’an bulunan odada cinsel ilişkiye girmesi saygısızlık sayılmaz. Şüphesiz Müslümanların evlerinde mutlaka Kur’an bulunur.   İçinde Kur’an bulunan odada cinsel ilişkiye girilmeyeceğine dair alimlerden hiçbir görüşe rastlamadık. Böyle bir durum olsaydı bunu açıklar ve zikrederlerdi. Bu olmadığna göre asıl olan caiz olmasıdır.

Bir adam İbn Abbas Radiyallahu anhu’ya şöyle sorar: Kur’an-ı Kerim’i cinsel ilişkiye girdiğim yatağa koyabilir miyim? Cevap: Evet. (Musannaf Abdurrazzak  2/171, İbn Ebu Davud, el Masahif 446)

Daha fazla bilgi için  Abdullah Yusuf el Cedi’nin kaleme aldığı “el Mukaddeset el Esasiye fi Ulum el Kur’an” adlı esere bakınız.

Daimi Fetva Kuruluna şöyle soruldu:

Kur’an-ı yatak odasına koymak caiz mi? Yatakta yatmadan öncek Kur’an okumak caiz mi?

Cevap:

Yatak odasında veya yatakta cenabetli olmadığı takdirde Kur’an okumak caizdir. Kur’an-ı abdestli olarak okuyabilir. Şayet Cinsel ilişkinin yaşandığı yatak odasında Kur’an-ı koymak haram olsaydı, alimler bunu açıklarlardı.