Salı 7 Şevval 1445 - 16 Nisan 2024
Türkçe

Vücudu Parçalandığı İçin Ölüyü Yıkamadan Gömmek

Yayınlama tarihi : 18-03-2023

Gösterimler : 801

Soru

Kaçırılan bir akrabam bir örgüt tarafından elleri, ayakları ve kafası parçalandı. Üç gün sonra ancak onun vücuduna erişebildik. Gördüğümüzde vücudu bozulmuştu. Yıkamadan defin işlemi yaptım. Bu uygulama geçerli olur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Allah amcaoğlunuza mağfiret eylesin, günahlarını affetsin ve cennetine koysun.

Ölüyü yıkamak alimlerin ittifakıyla farz-ı kifayettir. Ayrıca bu görev, Müslümanın diğer Müslümanın üzerine bir haktır.

Alaiddin el Semerkandi (Tuhfetul Fukaha 1/239) şöyle dedi: Ölüyü yıkamak ümmetin icmaıyla vaciptir.

Şayet Müslümanlar ölülerini yıkama imkanına sahip iseler; ölüyü yıkamaları, üzerinde namaz kılmaları ve defnetmeleri vacip olur.

Şayet yıkama imkânına sahip değillerse (yıkama işlemi vücudu parçalayacaksa) üzerine su dökerler. Şayet bu da mümkün değilse toprakla teyemmüm aldırılır. Şayet bazı uzuvlar yıkanabilir veya üzerine su dökülebilirse mümkün olduğu kadarıyla yerine getirilir ve geri kalan uzuvlara teyemmüm yapılır.

İbn Kudame Rahimehullah  (el Muğni 2/402) şöyle dedi:

Deri ve kemik şeklinde kalan, yangından yanan ve boğulan kişilerin yıkanması mümkünse yıkanır. Şayet cenazenin parçalanma ihtimali varsa üzerine su dökülür ve dokunulmaz. Suyla yıkanması zarar verirse yıkanmaz teyemmüm aldırılır. Şayet su bulunmadığı için yıkamak mümkün değilse aynı şekilde teyemmüm edilir. Şayet bir bölümünü yıkamak mümkün olup diğerini yıkamak mümkün değilse mümkün olan uzuvlar yıkanır diğerleri için canlılar gibi teyemmüm aldırılır. Daha detaylı bilgi için (154635 ) nolu sorunun cevabına bakınız.

Bahsi geçen yıkama ve teyemmümün artık vakti geçti. Siz şer’i hükmü bilmediğiniz için gereğini yapmadığınızdan dolayı size sadece istiğfar gerekir. Allah sizi affetsin. Zira siz sormadan aceleci davranmışsınız. Yüce Allah şöyle buyurmuştur:

“..Eğer bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun.” (Enbiya/7)