Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Firma, çalışan işçiye kazançlardan bir oran verir, ancak bu tutarı zorunlu olarak faiz kazancı sağlayan bankalara yatırmaktadır. Bunun hükmü nedir?

Soru

Kanada’da bir Alüminyum firmasında çalışıyorum, her sene sonunda şirket kazancından bize bir miktar ücret ödenir. Bunun bir kısmını nakit diğerini ise zorunlu olarak bankalara yatırılıyor ve bu ücret emekliliğe kadar orada kalır. Yatırılan para faiz kazancı sağlayan hesaba yatırırlar. Elde ettiğim bu paranın hükmü nedir? Haram kazançtan nasıl sakınabilirim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Her senenin sonunda firmanın çalışana ödediği ücret, aslında hak edilen maaşın bir parçasıdır. Söz konusu para çalışanın özel hesabına yatırılması, paranın çalışana ait olduğunu göstermektedir. Her ne kadar emekliliğe kadar bu paraya tam tasarruf yetkisine sahip olmasanız da para size aittir.

Ayrıca firmanın zorunlu olarak faizli hesaba yatırması açık bir zulümdür. Çünkü harama zorunlu olarak yatırmışlardır. Her ne kadar söz konusu tutarın sözleşme esnasında kişinin rızası ve imzasıyla kabul edilmiş ve paranın tutulacağı anlatılsa da paranın faize zorunlu olarak yatırılması kabul edilemez ve caiz değildir.

Bununla beraber çalışan, söz konusu parayı aldığında ana parasına eklenen faizden arındırması gerekir. Bu parayı onlara bırakmaz, hayır yollarda infak ederek bu faizle gelen paradan kurtulur. Daha detaylı bilgi için (174697) nolu sorunun cevabına bakınız.

Şayet size paranızın sade faizde veya haram işlerle karışık bir yatırımda kullanma seçeneği verilirse şüphesiz ikinci seçenek tercih edilir. Bununla beraber kazanç teslim alındığında haram olabilecek oranı tahmin eder ve onu hayır yollarda infak ederek şüpheli paradan kurtulmak gerekir.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid