Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Okula gidecek çocuğuma korku ve endişe hissettirmeden olası sıkıştırma ve rahatsız edici hareketlere karşı nasıl uyarabilirim.

Soru

Oğlum ilkokul birinci sınıfa gidecek onu korkutmadan nasıl bilinçlendirebilirim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Çocuğa yapılacak nasihatler ve bilinçlendirmeler erken yaşta olması gerekir, tehdit ve kendisine tehlikeli olacak davranışlara karşı tepki göstermesinde bir takım kurallarla anlatmak gerekir. Ancak bu kurallar koyulurken fazla abartıya kaçmamak ve olası tehlikelerin detayı vermemek gerekir.

Örnek olarak çocuğun vücuduna temas veya yabancılarla davranışlarla ilgili açık kurallar belirtebiliriz:

Yaşına uygun bir dille “ senin vücudunun şu yerlerini kimse dokunmaması gerekir” “yabancı kişilerin anne, baba veya öğretmenlerin bilgisi dışında seni bilinmeyen bir yere götürmeleri asla kabul edilemez”

Daha sonra yapması gereken şeyleri öğretiriz, her hangi olumsuz bir durumda örnek “senin şu bölgene dokunan olursa onu itekle ve ondan hemen uzaklaş”.

Eğer senin şu yerine dokunmaya ısrar ederse: sesini kaldırarak öğretmenini çağır ve hızlı bir şekilde olan biteni onlara anlat”

Çocuğa anlatılan konuyu anladığından emin olmamız gerekir, verdiğimiz talimatları tekrar etmesi veya olası durumlarda hayal kurarak tepki vermesini isteyebiliriz.

Yüce Allah’tan çocuklarımızı, kızlarımızı korumasını dileriz, şüphesiz o en iyi koruyan ve en merhametli kişidir.

En doğrusunu bilen Allah’tır.