Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Bazı haram ürünleri barındıran iş yerine bekçilik yapmanın hükmü

Soru

Evliyim ve Fransa’da ikamet etmekteyim. Fransalı bir güvenlik şirketiyle sözleşmeli olduğum için bekçi olarak çalışıyorum. Aylık maaşımı güvenlik şirketinden almaktayım. Söz konusu şirket bir çok işyeriyle anlaşmalı ve güvenlik ile ilgili işlemleri yapmaktadır. Şirket anlaşmalı olduğu farklı işyerlerine bizi göndermektedir. Benim görevli olduğum yer, bir alışveriş merkezinin deposudur. Bu AVM giyim, ev eşyası, çanta, tatlı, oyuncak, kırtasiye ve aksesuar gibi genellikle meşru olan şeyleri satmaktadır. Ancak meşru olmayan bazı şeylerde mevcuttur. Ben hiç müşterilerle muhatap olmuyorum, benim görevim depoyla sınırlıdır. Görev yerim depo olduğu için namazlarımı kılabiliyor ve sakalımı bırakabiliyorum. Böyle bir alışveriş merkezinde çalışmanın hükmü nedir? Maaşımı AVM’den değil güvenlik şirketinden aldığımı göz önünde tutarak aldığım maaşın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Giyim vb. gibi mübah ürünleri satan alışveriş merkezleri veya işyerlerinde çalışmakta sakınca yoktur. Ancak faiz bankaları, meyhaneler, kumar ve dans salonları gibi haram işler için kurulmuş yerlerde veya genelinde haram işler barındıran yerlerde çalışmak caiz değildir. Zira böyle yerde çalışmak, günahlara yardım etmek söz konusudur. Şüphesiz haram işlere yardım etmek haramdır.

Yüce Allah şöyle buyurdu: “……. İyilik ve takvâ hususunda yardımlaşın, günah ve haksızlık yolunda yardımlaşmayın. Allah’tan korkun, çünkü Allah’ın cezası çetindir.” Maide/2

Daimi Fetva Kurulu’na 14/481 nolu fetvada şöyle sorulmaktadır. “Müslüman asker; kilise, bar, sinema, gazino, eğlence merkezi veya içki satış yerlerine bekçilik yapabilir mi?

Cevap: kilise, bar, sinema, gazino, eğlence merkezi veya içki satış yerlerine bekçilik yapmak caiz değildir. Zira bu görevde günahlara yardım etmek vardır. Nitekim yüce Allah şöyle buyurdu:  “……. İyilik ve takvâ hususunda yardımlaşın, günah ve haksızlık yolunda yardımlaşmayın. Allah’tan korkun, çünkü Allah’ın cezası çetindir.” Maide/2

Daha detaylı bilgi için (173073) nolu sorunun cevabına bakınız.

Şayet senin bekçilik yaptığın depo genellikle mübah olan şeyleri içeriyorsa haram olan unsurları taşıma, kayıt altına alma gibi başkalarını direk olarak haram işlere yardım etmiyorsan bu işte devam etmende bir sakınca yoktur.

Maalesef AVM’lerde haram şeylerin bulunması sakınılması zor olan genel bir durum olmuştur. Ayrıca namazını zamanında kılabilmeniz ve sakalını bırakabilmeniz olumlu bir durumdur.