Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Lupus Hastalığı ve Oruç

Soru

Oruç tutmak istiyorum ancak kortizon ilacı kullanmaktayım. Sabah namazı vaktinden önce ilaç kullanım zamanı gelmişti fakat ilacı almayı unuttum. Ezandan sonra hatırladığımda zorunlu olarak ilacı aldım. Çünkü almadığım takdirde böbreklerin durma tehlikesi vardır. Bu durumda orucum bozulur mu, yoksa orucumu tamamlayayım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi: Sorudan anlaşıldığına göre kortizonu ağız yoluyla almışsınız. Şayet ağız yoluyla aldığınız ilaç sabah namazı vaktinden sonra ise orucu bozar. Ramazan’dan sonra bu günü kaza etmeniz gerekir. Çünkü hastasınız, şüphesiz yüce Allah hastalara oruç bozmalarına ruhsat vererek şöyle demiştir: “Kim de hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günlerin sayısınca başka günlerde tutar.” (Bakara/185)

Şayet kortizon alımı enjeksiyon yöntemiyle gerçekleşmişse orucu bozmaz. Çünkü alimlerin tercihli görüşüne göre enjeksiyon besleme amacıyla olmadığı takdirde orucu bozmaz. Daha detaylı bilgi için (38023 ) nolu sorunun cevabına bakınız.

İkincisi:

İlacı müezzinin ezanı okumasından sonra aldığınızı söylediniz. Müezzinler genellikle takvimlere itimat eder ve gözleriyle fecrin doğuşunu gözlemlemezler. Çünkü bu yöntem bir çok şehirde imkansızdır.

Bu bağlamda sabah ezanını belirleyen bazı takvimlerin hatalı olduğu tespit edilmiştir. Zira bazı islam devletlerinde bir takım heyetlerin ulaştığı bilgiye göre belirlenen ezan vaktinden sonra fecrin doğuşuna ilacı almanıza yetecek kadar zaman olduğunu tespit etmişlerdir. Şeyh Elbani ve İbn Useymin bu görüştedirler.

Bununla birlikte bu dakikalar, yılın farklı mevsimlerine ve devletin fecrin doğuşunu astrolojik olarak itimat ettiği açıya göre değişir.

Bu hatalı hesabın meşhur olması ve takvimlerin fecrin kesin doğuş bilgisini veremedikleri itibarıyla ezandan kısa bir sürede fecrin kesin bir şekilde doğduğuna kanaat getirmemeniz durumda ilacı almanızda sakınca yoktur. Ayrıca yüce Allah şöyle buyurdu: “Fecir vakti, sizce beyaz iplik siyah iplikten ayırd edilinceye kadar yiyin, için, sonra geceye kadar orucu tamamlayın.” (Bakara/187)

 Fakat ezan üzerine uzun bir süre geçmişse bu günü kaza etmeniz gerekir.

Uyarı:

En doğrusu ve tedbir açısından Müslümanın takvimde belirlenen vakitlere uymasıdır.

En iyisini Allah bilir.

İlgili konular