Cuma 17 Şevval 1445 - 26 Nisan 2024
Türkçe

Sene içerisinde kazanılan altın

Soru

Zekat nisabı tutarında altınım mevcut ancak onun üzerinden bir yıl geçmedi, bir yıl içerisinde altın varlığım arttı, zekat vermek istediğimde senenin başında olan ağırlık mı yoksa sene sonunda olan ağırlığa göre mi zekat verilir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Her kimin nisab miktarında altını olur ve sonra sene içerisinde yeni altın alır veya ona hediye edilirse sahip olduğu yeni altın için müstakil bir yıl hesaplanır.

Bunun üzerine eski altın üzerinden bir yıl geçtiğinde sadece onun zekâtını verir. Yeni altının üzerinden ayrıca bir yıl geçtiğinde onun da zekâtını verir.

Bununla birlikte isterse eski altının üzerinden bir sene geçmesiyle sahip olduğu tüm altınların zekâtını verebilir. Böylece yeni altının zekâtını zamanından önce çıkarmış olur. Bu da caiz bir işlemdir.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah’a şöyle soruldu: Bir kimse yeni altın alıp zekât gerektiren eski altınına eklerse ne yapılır?

Cevap: Sene içerisinde altın alırsa daha önce sahip olduğu altına eklemez ve onun için yeni bir sene hesabı yapar. Ancak isterse ikisini birleştirir ve ikisinin zekâtını bir kerede verir böylece zekâtı zamanından önce vermiş olur. Bundan hiçbir sakınca yoktur.

Soru: Şayet yeni altın nisap miktarından daha az ise ne yapılır?

Cevap: Yeni satın aldığı altın nisap miktarından daha az ise nisap miktarında olan altına eklenir ancak sene hesabı konusunda ayrı tutulur. (lika bab el meftuh)