Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- nereden ihrama girmiştir?

Soru

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Medine-i Münevvere'den mi yıkanıp ihrama girmiştir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-, günümüzde "Abyâr Ali/Ali Kuyuları" diye adlandırılan Zulhuleyfe'den ihrama girmiştir. Yani buradan hac ibâdetine telbiye getirerek ihrama girmiştir, Medine'den değil. Zirâ Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- hac ve umre için mikat yerlerini belirtmiş ve Medine halkı için Zulhuleyfe'yi mikat yeri tayin etmiştir. Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- emrettiği bir şeye asla aykırı hareket etmezdi.

Nitekim Abdullah b. Abbas'tan -Allah ondan râzı olsun- sâbit olduğuna göre o (mikat yerleri konusunda) şöyle demiştir:

وَقَّتَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ لِأَهْلِ الْمَدِينَةِ ذَا الْحُلَيْفَةِ، وَلأَهْلِ الشَّامِ الْجُحْفَةَ، وَلأَهْلِ نَجْدٍ قَرْنَ الْمَنَازِلِ، وَلأَهْلِ الْيَمَنِ يَلَمْلَمَ، هُنَّ لَهُنَّ وَلِمَنْ أَتَى عَلَيْهِنَّ مِنْ غَيْرِهِنَّ مِمَّنْ أَرَادَ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ، وَمَنْ كَانَ دُونَ ذَلِكَ فَمِنْ حَيْثُ أَنْشَأَ، حَتَّى أَهْلُ مَكَّةَ مِنْ مَكَّةَ. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Medine halkı için Zulhuleyfe'yi, Şam halkı için el-Cuhfe'yi, Necd halkı için Karnu'l-Menâzil'i, Yemen halkı için ise Yelemlem'i mikat yeri tayin etti ve (şöyle buyurdu):

-Mikatlar, hac ve umre yapmak isteyen (adı geçen) beldelerin halkları ile o beldelerin halklarından olmayıp da o mikatlar üzerinden gelenler içindir. Kim de bu mikatların sınırları içerisinde ikâmet ediyorsa, bulunduğu yerden ihrama girer.Hatta Mekke halkı, Mekke'den ihrama girer." (Buhârî; hadis no: 1524. Müslim; hadis no: 1181).

Sâlim b. Abdullah b. Ömer'den -Allah onlardan râzı olsun- sâbit olduğuna göre o, babasını (Abbdullah b. Ömer'i) şöyle derken işitmiştir:

مَا أَهَلَّ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِلَّا مِنْ عِنْدِ الْمَسْجِدِ، يَعْنِي مَسْجِدَ ذِي الْحُلَيْفَةِ. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- mescidin, yani Zulhuleyfe mescidinin yanından başka bir yerde telbiye getirerek ihrama girmemiştir." (Buhârî; hadis no: 1541. Müslim; hadis no: 1186).

Yine, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- (ihramdan önce) Zulhuleyfe'de yıkanmıştır.

Nitekim bu konudaki hadis şöyledir:

عَنْ خَارِجَةَ بْنِ زَيْدِ بْنِ ثَابِتٍ عَنْ أَبِيهِ رَأَى النَّبِيَّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ تَجَرَّدَ لإِهْلالِهِ وَاغْتَسَلَ. [ رواه الترمذي وحسنه وصححه الألباني في مشكاة المصابيح ]

"Hârice b. Zeyd b. Sâbit, babasından rivâyet ettiğine göre o, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'i ihramı için dikişli elbiselerini çıkartırken ve ihram için yıkanırken gördü." (Tirmizî rivâyet etmiş ve hadis hasendir, demiştir.Elbânî de "Mişkâtu'l-Mesâbih"; hadis no: 2547'de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Başarı, Allah Teâlâ'dandır."

Kaynak: lmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 11, s: 124