Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Haccın hükmü

Soru

Haccın hükmü nedir?
Haccın farz oluşunu inkâr eden kimsenin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hac; İslâm dîninin rükünlerinden (esaslarından) birisidir.Hükmünü beyan ettikten sonra haccı inkâr eden veya hacca buğzeden kimse, kâfir olur.Bu davranışından dolayı onun tevbe etmesi istenir.Eğer tevbe etmezse öldürülür.Gücü yeten kimsenin hac farîzasını edâ etmek için acele etmesi gerekir.

... وَلِلهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً وَمَن كَفَرَ فَإِنَّ اللهَ غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِينَ [ سورة آل عمران من الآية: 97 ]

"Yoluna gücü yetenlerin Beytullah'ı haccetmeleri, Allah'ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır.Kim de (haccın farz oluşunu) inkâr ederse, bilsin ki Allah, âlemlerden (onun haccından ve diğer amellerinden) müstağnîdir." (Âl-i İmrân Sûresi: 97)

Tevfik, yalnızca Allah'tandır.

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları, c: 11, s: 11