Pazar 19 Şevval 1445 - 28 Nisan 2024
Türkçe

Ramazan Gündüzünde Zina Yapanın Hükmü

Soru

Ramazanda zina yapan kimse ne yapması gerekir? Orucunu nasıl kaza eder?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz Ramazan orucunda zina yapmak orucu bozan en büyük hususlardandır. Her kim orucunu cinsel ilişkiyle bozarsa büyük günah işlemiş olur ve o gün akşama kadar orucuna devam etmesi gerekir. Ayrıca bunun sonucunda orucunu kaza etmesi ve büyük kefaret vermesi gerekir. Bunun delili Ebu Hureyre Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi: Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’e bir adam geldi ve

- Ey Allah’ın Peygamberi! Ben helak oldum.

- Rasulullah: Seni helaka götüren nedir?

- Ramazanda eşimle cinsel ilişki kurdum.

-  Bir köle azat edebilir misin?

-  Hayır.

- Ara vermeden iki ay oruç tutabilir misin?

- Hayır.

- Altmış yoksulu doyurabilir misin?

- Hayır…

.. (Buhari 1936, Muslim 1111)

Bu konu; ( 38023  ، 22938  ، 1672 ) nolu soruların cevaplarında açıklanmıştır.

Bu, kendi helali olan eşiyle cinsel ilişki kuranın cezasıdır. Peki Allah korusun haram olan ilişki kuranın cezası nasıl olacak!?

Zira bu davranışı yapan kimse, iki haram işlemiş olur. Birincisi, haram olan ilişki kurması. İkincisi, kutsal olan bir ayda bu günahı işlemesi.

Bu günahı işleyen genç, büyük ve samimi bir tövbe ederek salih ameller işlemesi, iyi insanlarla arkadaşlık etmesi gerekir. Ayrıca imkânı varsa evlenmesi şayet imkânı yoksa oruç tutması gerekir.

Sonuç olarak yaptığı çirkin davranıştan tövbe etmesi, o günü kaza etmesi ve hadiste bahsedilen kefareti yerine getirmesidir.

Allah bizi ve sizi affetsin.