Salı 14 Şevval 1445 - 23 Nisan 2024
Türkçe

Âdetten temizlendiğinden şüphe eder halde oruç tutan kadın

Soru

Bir kadın, âdetten temizlendiğinden şüphe eder halde oruç tuttu. Sabahladığı zaman âdetten temizlendiğini görürse,temizlendiğinden emîn olmadığı halde tutmaya başladığı için orucu geçerli sayılır?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Bu kadının orucu geçerli sayılmaz ve o günü kaza etmesi gerekir. Çünkü aslolan, âdetin (hayızın) kalıcı olmasıdır.Bu kadının, âdetten temizlendiğinden kesin emîn olmadan oruç tutmaya başlaması, ibâdetin sıhhatinin bir şartına şüpheyle başlamaktır. Bu durum ise, ibâdete başlamaya engeldir."