Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

Bir İstihare Namazında Birden Fazla Husus İçin Dua Edilmesi

Soru

Bir istihare namazında birden fazla husus için dua edilmesi mümkün mü? Yoksa her bir husus için ayrı bir namaz mı kılmam gerekir? Evlilik, ev almak ve araba almak gibi üç konu için tek bir istihare namaz geçerli olur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

İstihare, bir kulun yüce Allah’ın kendisine en hayırlı hususu seçmesini dilemektir. Dua, İslam’da çok geniş bir konu olup Müslüman bir kimse tüm ihtiyaçlarını duayla isteyebilir. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem az ve öz kelimelerle dua etmeyi severdi.

İki rekat istihare namazı kıldıktan sonra birden fazla hususu zikretmenin bir sakıncası yoktur. Ancak her husus için özel olarak iki rekat namaz ve dua etmesi daha faziletlidir.

Şeyh Abdullah bin Cibrin Rahimehullah’a şöyle soruldu:

Bir istihare namazıyla birden fazla husus için dua edilebilir mi?

Cevap: Caizdir. Bir istihare namazıyla birden fazla ihtiyacı için dua etmesinde bir sakınca yoktur. Duada şöyle der: Ey Rabbim! Falan ihtiyacım şayet bana daha hayırlıysa bana kolaylaştır…. (Fetava fi Salat el İstihare 12)

Bu soru Şeyh Abdurrahma el Berak’a da sorulduğunda şöyle dedi: bir namazla birden fazla ihtiyacını dile getirebilir.