Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Müşterinin parası haram olma ihtimalinde onlara satış yapmanın hükmü

Soru

İnternet sitelerinde bir kitap satıyorum ancak müşterilerin bazıları Müslüman değil faizle bağlantılı kredi kartlarla veya başka yöntemlerle alış veriş yapmaktadırlar. Müşteri faizli kredi kartı kullandığında veya her hangi bir haram işlem aracılığıyla benden satın aldığında bana günah gelir mi? Müşterinin kazancı haram ise benden alışveriş yaptığında sahip olduğum para haram olur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi: Kredi kartlarıyla ilgili hükümlerin detayı, ayrıca caiz olan ve olmayan işlemlerin detayı için (97530) nolu sorunun cevabına bakınız. ‎

Satıcı, parasını müşteriden kredi kartıyla alması caizdir. Nitekim günümüzde bir çok işyerinde bu uygulanmaktadır. Zira satıcı direk bir haram işlem yapmamaktadır. O sadece hakkını almaktadır. Daha fazla bilgi için ( 102744 ) nolu sorunun cevabına bakınız. ‎

İkincisi:

Alıcının kazancı haram olduğunda ve sizden bir şeyi satın aldığında alışverişiniz doğrudur ve size günah olmaz. Çünkü satıcı alıcının malı nasıl kazandığını sorması gerekmez ve bunu araştırması görevi değildir. Her insan bir mal ve paraya sahip olmaktadır. Bir kanıt olmadığı müddetçe insanın elindeki para onun mülkü olduğuna inanılır. İnsanın bir takım haram mal kazanması onunla alışverişi kesmeyi gerektirmez. Zira Müslümanlar Yahudilerle alışveriş yaparlardı oysa Yahudiler faizle uğraşırlardı.

İbn Recep Rahimehullah şöyle dedi: Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem ve sahabeleri, müşrik ve ehli kitapla alışveriş yaparlardı oysa müşriklerin ve ehli kitabın haramdan sakınmadıkları biliniyordu. (Cami el Ulum vel Hikem s. 179)

Şeyhulislam İbn Teymiye Rahimehullah şöyle dedi: “Tüm Müslüman, Yahudi ve Hristiyanların elindeki mallarla ilgili gasbettiklerine dair bir kanıt bulunmuyorsa şüpheye düşmeden o mallarla alışveriş yapmak caiz olmakla birlikte imamların arasında bu konuda bir ihtilafın olduğunu bilmiyorum. (Mecmu el Fetava 29/327)