Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Kurban Bayramı Günü Kurban Kesenin Ailesinin Saçlarını ve Tırnaklarını Kesmesi

Soru

Şayet kurban kesecek kişi erkek eş ise Zilhicce ayına girildiğinde eşi ve çocukları saçlarından ve tırnaklarından kesmeleri caiz olur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Evet, caizdir. Bu sorunun cevabı (36567) nolu soru da geçti. Şüphesiz kurbanı kesen kimsenin saçını ve tırnaklarını kesmesi, cildini sıyırması haramdır. Bu hüküm kurbanın sahibi olan kurban kesen kişiye özeldir.

İbn Bazz Rehimehullah bu konuda şöyle demiştir:

Kurbanı kesenin ailesinin bir şey yapmaları gerekmez. Aynı zamanda âlimlerin kabul ettiği genel görüşe göre bu kimselerin tıraş olması ve tırnaklarını kesmesi yasak değildir. Şüphesiz bu hüküm malından kurbanı alan kimseye özeldir.

İslami Fetvalar(2/316)

Kurban kesmek isteyen kişi, Zilhicce hilalı çıktıktan sonra kurbanını kesinceye kadar saçını kesmesi, tırnak kesmesi ve cildini sıyırması meşru değildir. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: ‘hilâlini gördüğünüz vakit biriniz kurban kesmek isterse, saçlarına ve tırnaklarına dokunmasın.’ Ebu Davud (2791), Muslim (1977)

.

Kurbanını kendisi kesmesi ya da başkasına vekâlet vermesi aynıdır. Ancak adına kesilen kimse için böyle bir hüküm yoktur, çünkü bu konuda herhangi bir bilgi yoktur.

İbn Useymin Rehimehullah şöyle demiştir: ‘Kendi adına kurban kesilen kimsenin tıraş olmasında ve ya tırnaklarını kesmesinde bir sakınca yoktur. Bunun delili aşağıdaki sebeplerdir:

1. Çünkü hadisten anlaşılan budur. Yasaklar sadece kurban sahibi içindir. Bundan dolayı da haramlar sadece evin beyi için geçerlidir. Evin diğer bireylerine gelince onlar için bu yasaklar yoktur. Çünkü Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem haram hükmünü sadece kurban kesen kişi ile irtibatlandırdı. Bundan anlaşılan adında kurban kesilen kişiye bu hüküm geçerli olmaz.

2. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem kendi ailesi adına kurban keserdi. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem ailesine: ‘ tıraş olmayın, tırnaklarınızı kesmeyin ve cildinizi soymayın.’ Dediği rivayet edilmemiştir. Eğer ailesine yasak olsaydı Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem onları bundan alıkoyardı. Bu görüş tercih olan görüştür.