Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Ramazan orucunda Korona (Covid 19) aşısı olmak

Soru

Ramazan orucunda Korona (Covid 19) aşısı olmak orucu bozar mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Ramazan ayı gündüzünde Korona aşısı olmakta bir sakınca yoktur. Çünkü aşı, orucu bozmayan tedavi amaçlı bir uygulamadır. Ayrıca aşı,  yeme içme hükmünde olmadığı gibi doğ ağız ve burun yollarından mideye girmemektedir.

3 Temmuz 1997 tarihinde İslam Fıkıh komitesi aldığı kararda şöyle geçmektedir:

“Tedavi alanında orucu bozan hususları ele aldığımızda, ayrıca İslam Tıbbi Bilimleri Kurulu tarafından yapılan araştırma ve tavsiyeler ışığında ve bununla birlikte fıkıh alimleri ve doktorların katıldıkları tartışma sonucunda kitap ve sünnetten edinilen deliller ve fıkıh alimleri görüşlerine istinaden aşağıdaki kararlara ulaşılmıştır:

Birincisi:

Orucu bozmayan hususlar:

Besleyici sıvı ve enjeksiyonlar hariç tedavi amaçlı cilt, kas ve damara yapılan enjeksiyonlar.

Daimi Fetva Kurulu 10/252 şöyle fetva vermişlerdir: Oruçlu, Ramazan gündüzünde oruçlunun kas ve damardan tedavi amaçlı enjeksiyon uygulaması yaptırması caizdir. Ancak oruçlunun Ramazan ayı gündüzünde besleyici enjeksiyon kullanması caiz değildir. Çünkü bu yeme içme hükmündedir. Bu tür enjeksiyonları kullanmak iftar etmeye dolaylı ve hileyle ulaşmaktır. Kas ve damara yapılan enjeksiyon iftar saatinden sonra yapılırsa daha uygun olacaktır.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah şöyle dedi: “Alimler, orucu bozan hususlara yeme ve içme hükmünde olan konuları da ilhak etmişlerdir. Örnek: Besleyici enjeksiyonlar. fakat tedavi edici ve vücuda zindelik veren enjeksiyonlar bu hükme girmez. Orucu bozan tür, yeme ve içmenin yerine geçen enjeksiyonlarıdır.

Bunun üzerine yeme ve içme yerine geçmeyen tüm enjeksiyonlar, orucu bozmaz.

Uygulama ister kaslardan ister damardan yapılsın hüküm aynıdır.  (Mecmu Fetav ve resail el Useymin 19/199)

Şeyh Abdulaziz bin Baz Rahimehullah’a şöyle soruldu:

Aşılama enjeksiyonları orucu bozar mı?

Cevap:

Orucu bozmaz ve oruç geçerlidir. Aşı ve tedavi amacıyla uygulanan enjeksiyonlar orucu etkilemez. Ancak besleyici enjeksiyonlar orucu bozarlar.

Kas veya damar yoluyla yapılmasında bir fark yoktur.

Şeyh Dr. Saad el Khathlan şöyle dedi:

Her kim Ramazan gündüzünde korona aşısı olursa orucu bozulur mu?

Cevap: Orucu bozulmaz, çünkü korona aşısı tedavi hükmündedir. Şüphesiz tedavi enjeksiyonları orucu bozmaz. Çünkü yeme veya içme olarak sayılmaz. Bu konuda asıl olan orucun geçerliliğidir. Açık ve net hüküm olmadan orucun geçersizliğini savunamayız.

Bunun üzerine özetle şunu diyoruz: Korona aşısı orucu bozmaz.