Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Karın Ağrısı Çeken Kimsenin Durumu

Soru

Benim midemde oruç tutmama engel olan bir problem var. Ramazan’dan her bir gün için bir Müslümanı doyurmak amacıyla para ödedim. Bu konuda yapabileceğim başka herhangi bir şey var mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Senin oruç tutmana engel oluşturan bu hastalık, iyileşmesi umulmayan bir hastalık ise senin yaptığın şey doğrudur. Çünkü iyileşmesi umulmayan bir hastalıkla hasta olan kimsenin yapması gereken; her bir gün için bir yoksul doyurmasıdır. Bu kimseye başka bir şey gerekli değildir.

Ancak; iyileşmesi umulan hastalık olduğu takdirde sana düşen şey; oruç tutmadığın günleri iyileşme meydana geldiği zaman kaza etmendir. Böyle bir durumda kazayı tutabilecekken senin (her gün için bir yoksul) doyurman caiz olmaz.

Allah en iyisini bilir.