Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Oruç tutmayı ihmal eden kimse, ne yapması gerekir

Soru

25 yaşında genç bir kızım, ancak 21 yaşına kadar tembellikten dolayı hiç namaz kılmadım ve oruç tutmadım. Her ne kadar annem ve babam beni uyarsalar da onları dinlemezdim. Fakat şu an geçmişe çok pişman olup Allah bana hidayeti nasip etmiştir. Geçmişi telafi etmem için ne yapmalıyım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şüphesiz tövbe, geçmişi siler. Senin yapacağın en önemli davranış pişman olmak, ibadeti samimi ve azimetli yapmak, gece ve gündüz nafile namazlarını bolca kılmak, sünnet oruçlarını tutmak, zikir yapmak, Kur’an okumak ve dua etmektir. Şüphesiz yüce Allah kulların tövbesini kabul eder ve günahları affeder.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Abdulaziz b. Baz'ın Fetvâları