Cumartesi 18 Şevval 1445 - 27 Nisan 2024
Türkçe

Evlilik, Erkeğe Ne Zaman Vacip Olur

Soru

Erkeklerin evlenmesi vacip mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Erkeklerin evlilik hükmü, durumlarına göre farklılık gösterir. Bu bağlamda evlilik imkânına sahip olan, isteği olan ve zinaya düşmekten korkan kişilerin evliliği vaciptir. Çünkü kişi nefsini haramdan koruması, ancak evlilikle mümkün olduğuna göre evlilik vacip olur.

El Kurtubi, şöyle dedi: Kendi nefsine ve dinine zarar gelmesinden korkan ve evliliğe güç yetiren kişi için olumsuz durum, ancak evlilik ile bertaraf edildiği takdirde evliliğin vacip olduğu hususta kimse ihtilaf etmemiştir.

El Merdavi, el İnsaf adlı eserinde şöyle dedi: Her kim zinaya düşmekten korkarsa tek söz ile bu kişi hakkında evlilik vaciptir.

Şayet evliliğe isteği olup fakat maddi imkanı yoksa yüce Allah’ın şu ayeti uygulanır: “Evlenmeye imkan bulamayanlar, Allah kendilerine lütfuyla bu imkanı verinceye kadar, iffetlerini korusunlar.” (Nur, 33)

Bu durumda olan kişiler çokça oruç tutarlar. Nitekim İbn Mesud’un Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’den rivayet ettiğine göre şöyle dedi: “Ey gençler topluluğu! Sizden evlenmeye gücü yeten evlensin. Çünkü evlenmek gözü haramdan daha çok korur ve ferci de daha çok muhafaza eder. Evlenmeye gücü yetmeyen de oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için bir kalkandır.”

Ömer ibn Zevaid için şöyle dedi: Evlilikten seni engelleyen cinsel iktidarsızlık veya zinakarlıktır. (Fıkh el Sünne 2/15-18)

Evlenmediği takdirde kadınlara nazar edecek veya onları öpecek birisinin evlenmesi vaciptir. Şayet bir erkek veya kadının büyük ihtimalle evlenmedikleri takdirde zina yapacak veya zina hükmünde bir davranışta bulunacak veya mastürbasyon yapacak ise evlenmesi vaciptir. Şayet evlense bile haram işleri terk etmeyecek diye düşünen biri hakkında evliliğin vacipliği düşmez. Zira bu düşünceye sahip olan kişi evlendiği takdirde bazen de olsa haramdan korunacak bekar ise her durumunda haram işlemeye müsaittir.

Zamanımızda yaygın olan haramlar ve fitnelere bakıldığında geçmiş tüm zamanlardan daha kötü bir durum yaşadığımız görülecektir. Böylece evliliğin vacipliği, her zamankinden daha vacip olduğunun altını çizeriz.

Allahtan kalbimizi temizlemesini ve bizi haramdan uzak tutmasını dileriz. Allah bize iffet nasip eylesin. Peygamberimiz Muhammed’e salat ve selam olsun.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid